RSS

Razem jest zabawniej i bezpieczniej

10 Lu

Internet stał się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Co więcej, korzystają z jego zasobów coraz młodsze dzieci. Według badań Megapanel PBI/Gemius aż dwie trzecie dzieci w wieku od trzech do sześciu lat korzysta z internetu cześciej niż raz w tygodniu, spędzając w nim średnio 45 minut.

Tej tendencji nie sposób zatrzymać, a wręcz zatrzymywać nie należy. Najnowsze trendy edukacyjne podchodzą w sposób otwarty do wykorzystywania technik i zasobów multimedialnych dla wspierania wszechstronnego rozwoju dzieci. Szkoła, ale także przedszkole, musi otwierać się na świat multimediów. To konieczne, nie tylko by dotrzymać kroku nowym pokoleniom ale przede wszystkim aby przygotować je do pełnego funkcjonowania w życiu społecznym.

Rzadko zdarza się, aby pierwsze aktywności z wykorzystaniem komputerów czy dostępem do sieci dzieci wykonywały na lekcjach informatyki w szkole podstawowej. Inicjacja kontaktu dzieci z internetem ma miejsce najczęściej w domu rodzinnym dzieci i jest naturalnym elementem codzienności. Naturalnym zadaniem rodziców jest zatem wprowadzanie dzieci w wirtualną rzeczywistość i poprzez wspólną zabawę ukazywanie im pozytywnego zastosowania internetu oraz wyposażanie w umiejętność rozpoznawania ewentualnych zagrożeń. Zadaniem nauczycieli jest jak zawsze wspieranie działań rodziców, ukierunkowane na edukację przedszkolaków (uczniów) w zakresie efektywnego i bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

Jak przekonują naukowcy z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej dzieci „chcą rozsądnie korzystać z sieci, ale z rodzicami„. Przekonują, że nie warto dać się ponieść negatywnym emocjom związanym z zagrożeniami czającymi się w internecie. O wiele ważniejsza jest otwarta komunikacja między dziećmi i rodzicami.
Przeczytaj artykuł: Informacja_prasowa_EU_Kids_Online_II_Poland2

W naszych działaniach wychowawczych i profilaktycznych chcemy skupić się na dwóch aspektach chroniących dzieci przed niebezpieczeństwami płynącymi ze świata zewnętrznego (w tym wirtualnego). To wspominana otwarta komunikacja między dziećmi i rodzicami możliwa dzięki wzajemnej miłości i zaufaniu oraz poszukiwanie twórczych aktywności alternatywnych wobec wielogodzinnnych sesji przed komputerem czy telewizorem.

Podczas Tygodnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzimy z najstarszymi przedszkolakami zajęcia o charakterze profilaktycznym na podstawie bajki „Magiczne Kryształy”. Pobawimy się razem twórczymi multimediami recytując jednocześnie zabawne rymowanki. Zapoznamy dzieci z zasobami serwisu necio.pl oraz niektórymi z kreskówek serii Owce w sieci. Was, drodzy Rodzice, prosimy tutaj o wielkie wsparcie i otwartość na rozmowy z dziećmi, jeśli tylko do Was się o to zwrócą.

Pora zainaugurować naszą internetową wyprawę.

 

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 10 lutego 2012 w Akcje i kampanie, Informacje

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s