RSS

W Muzeum Chleba i Szkoły…

30 List

W połowie listopada dzieci z grupy II i III odwiedziły Muzeum Chleba,
Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.

To wyjątkowa okazja do doświadczenia odmiennej rzeczywistości, jaką było życie naszych przodków w przeszłości. Dzieci z zapartym tchem oglądały wnętrza dawnej piekarni, używane niegdyś sprzęty do produkcji wypieków oraz przedmioty codziennego użytku (tj. tarka do prania, lodówka na lód, żelazko na duszę czy „nocnikowa” toaleta…).

Słuchały opowieści o czasach, w których jedzenie trzymano pod kluczem i nie marnowano ani jednej kromki chleba, a gdy upadła ona na ziemię, z szacunkiem ją całowano… Na jednej ze ścian Muzeum znaleźliśmy fotografię ukazującą, jak wielką radość mogła sprawić głodnemu dziecku pajda świeżego chleba… Nawet ta bez masła i szynki, czy kremu czekoladowego!

W Muzeum Chleba dzieci samodzielnie wyrabiają ciasto na małą bagietkę, która zapleciona w warkocz wędruje do rozgrzanego pieca.

W czasie wypieku pieczywa dzieci udają się w podróż do świata dawnej szkoły, w której panowały kałamarze, rysiki, skórzane plecaki i … dyscyplina.

Jak kończy się wizyta w Muzeum Chleba? Smakowicie! Dzieci zjadają przygotowane przez siebie chrupiące bułeczki, popijają ciepłą herbatą (dziękujemy naszym paniom kucharkom za przepyszną herbatkę z cytryną!).

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 30 listopada 2013 w Wycieczki

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s