RSS

Wizyta studyjna w Norwegii – Udoskonalanie szkół i systemów edukacyjnych poprzez współpracę

03 Lip

W maju 2014 roku, jako dyrektor naszego przedszkola i reprezentantka ze strony polskiej, uczestniczyłam w programie „Wizyty studyjne” organizowanym dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Wyjazd do Norwegii organizowany był ze środków unijnych. Podczas wizyty odbywającej się pod hasłem „Improving schools and educational systems through cooperation” (Udoskonalanie szkół i systemów edukacyjnych poprzez współpracę), przedstawiciele 14 państw mieli okazję obserwować organizację pracy w szkołach norweskich. Obserwacje i dyskusje panelowe nad norweskimi rozwiązaniami organizacyjnymi oraz przykładami płynącymi z innych krajów miały za zadanie inspirować uczestników do wprowadzania ewentualnych zmian czy udogodnień we własnych placówkach.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Prezentacja do pobrania:wizyta studyjna 2014

Największym zaskoczeniem było dla mnie obserwowanie dzieci, które od przedszkola po uniwersytet chodzą po szkole bez obuwia, na bosaka, w skarpetkach. Ogrody przedszkolne obficie obłożone skałami, liny rozpięte między drzewami, miejsce na grill i ognisko, i wreszcie przedszkolaki wyposażone w piły i noże aby przygotować gałęzie na ognisko, to zaskakujące – jak bardzo inne , różniące się od naszego wyobrażenia o wychowaniu przedszkolnym.

Deklarowana chęć współpracy wizytowanych przedszkoli w przyszłym roku szkolnym na pewno przybliży naszym dzieciom obraz zabaw, przedszkolnych zajęć rówieśników z Norwegii.

WIĘCEJ INFORMACJI na temat Mobilności kadry przedszkolnej na podstronie „UPOWSZECHNIANIE„.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 3 lipca 2014 w Informacje, Spotkania

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s