RSS

Niech żyje nam górniczy stan!

15 Gru

Grudzień to miesiąc, który w naszym przedszkolu kojarzy się nie tylko z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia, lecz przede wszystkim z obchodami górniczego święta.
Już od wielu lat odwiedzają nas górnicy z kopalni Sośnica-Makoszowy.
To niecodzienne wydarzenie zawsze budzi wiele pozytywnych emocji, nie tylko wśród dzieci. 

W tym roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Barbórkę 10 grudnia, goszcząc delegację górników – przedstawicieli jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Dzieci z grupy VI i VII przygotowały na tę okazję program artystyczny- recytowały wiersze o ciężkiej, mozolnej pracy górnika, śpiewały piosenki… Nie zabrakło tańców „na śląską nutę”, a mianowicie „Trojaka”, „Kozirajki” i „Grozika” oraz dowcipów po śląsku.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Po występie dzieci, górnicy opowiadali o codziennej trudnej pracy głęboko pod ziemią, o jej niebezpieczeństwach. Przybliżyli postać swojej patronki – świętej Barbary. Przedstawili krótką historię górniczego stroju, symbolikę górniczych barw.

Największe zainteresowanie wzbudziła opowieść o Skarbniku, który raz w roku w dniu Barbórki zamienia jedną ścianę węgla w czekoladę… Dzięki temu, górnicy odwiedzając dzieci w przedszkolach, mogą zawsze obdarowywać je słodyczami. My też mieliśmy okazję przekonać się, jak smakuje „czekoladowa ściana” częstując się pysznymi batonami ofiarowanymi przez gości. Po uroczystości organizatorzy podziękowali delegatom za przybycie, a dzieci w dowód wdzięczności wręczyły upominki.

Relację przygotowała: Anna Antecka
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 15 grudnia 2014 w Spotkania

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s