RSS

Klucz do uczenia się w rękach przedszkolaków

14 Maj

klucz_do_uczenia_się_logo

W rękach naszych przedszkolaków, dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Integracja”, znajdują się kolejne moduły programu wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej „Klucz do uczenia się”.

Program „Klucz do uczenia się” jest oparty na pedagogice wybitnego rosyjskiego psychologa, Lwa Wygotskiego. Teoria poznania i nauczania Wygotskiego zakłada, że w procesie edukacji dzieci najważniejszy element stanowi rozwinięcie umiejętności uczenia się, czyli przygotowywanie ich do korzystania ze swojego potencjału umysłowego.  Uważa się, że aby dzieci odniosły sukces w szkole i dorosłym życiu powinny we wczesnych latach swojego dzieciństwa rozwinąć trzy kluczowe umiejętności: umiejętności poznawcze, komunikatywne i umiejętność samoregulacji. Więcej informacji: TUTAJ.

Nasze dzieciaki bawią się i uczą wraz z Kluczem Literackim, Matematycznym, Gimnastyką Paluszkową czy Matematyką Sensoryczną. W zależności od poziomu rozwojowego dzieci, nauczyciele grup przedszkolnych dobierają kolejne moduły klucza, stawiając dzieci przed wyzwaniami wyzwalającymi kreatywność i motywującymi do podejmowania kolejnych aktywności.

W kwietniu grupy I, II, III, VI i VII podejmowały wyzwania inspirowane wybranymi utworami literackimi proponowanymi w Kluczu Literackim.

Zadania tego modułu mają na celu nie tylko rozwijać dziecięce zainteresowanie literaturą i wzbogacanie zasobu słownictwa. Modulowanie wizualno-przestrzenne ma prowadzić dzieci do rozumienia struktury bajki (zawartości i kolejności wydarzeń w opowiadaniu) oraz określania relacji pomiędzy postaciami. Działania te wspierają dzieci w rozwijaniu myślenia abstrakcyjnego.

Spójrzcie, jak z modelowaniem bajki o „Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”, „Trzech małych świnkach” czy wierszem „Rzepka” radziły sobie Pszczółki:

Relację opracowała: Anna Krzyżanowska
 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s