RSS

Rada Dzieci o Tygodniu Wielkiej Zabawy

06 Czer

Zanim opowiemy Wam, co działo się w przedszkolu w minionym tygodniu, musimy wspomnieć, gdzie pomysł organizacji wielodniowej zabawy miał swój początek.
W słowach kilku wyjaśnimy, jaki związek z tymi wydarzeniami miał projekt Erasmus + i Rada Dzieci…

Projekt „Through democracy to literacy” realizowany w naszym przedszkolu od września 2015 roku, w ostatnich miesiącach obejmował zagadnienie aktywnej partycypacji dzieci w zdobywaniu wiedzy i umiejętności ale także w codziennej działalności przedszkola. Stąd pomysł naszych nauczycieli, wzorowany na idei Janusza Korczaka, o powołaniu Rady Dzieci, będących przedstawicielami poszczególnych grup przedszkolnych.

Pierwsze spotkanie Rady Dzieci, w skład której wchodzą dzieci rodziców należących do Rady Rodziców, odbyło się 11 maja 2016 roku i dotyczyło organizacji Dnia Dziecka dla całego przedszkola. Opiekunami Rady Dzieci zostały wychowawczynie grupy „Żabek” – pani Anna Łuka i Katarzyna Dąbrowska. Wspólnie z panią dyrektor – Jolantą Kosczielny uroczyście zainaugurowały powołanie tej nowej demokratycznej instytucji w przedszkolu.

Pani dyrektor przedstawiła dzieciom i ich rodzicom główne założenia tej inicjatywy, wpisującej się także w podstawę programową wychowania przedszkolnego w obszarach I (Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci) oraz XV (Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne), a której głównym celem jest przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie demokratycznym. W toku spotkania dzieci miały bowiem samodzielnie dokonać wyboru w zakresie planowania uroczystości dla rówieśników i doświadczyć, że oddany przez nie głos ma wymiar współdecydujący.

Jak na ważne spotkanie przystało, dzieci zostały poproszone o podpisanie swoim imieniem listy obecności, co jak widać sprawiło im mnóstwo radości. Następnie pani Ania i Kasia zaprezentowały uczestnikom wszystkie propozycje podane przez dzieci w grupach przedszkolnych i wyjaśniły procedurę decydowania o przebiegu Tygodnia Dzieci w drodze głosowania.


Jeśli o głosowaniu mowa, nie mogło ono się odbyć bez kart do głosowania i prawdziwej urny, do której dzieci samodzielnie wrzucały swoje karty.

Urnę do głosowania komisyjnie otworzono i podsumowano oddane głosy. Oczom dzieci ukazały się wyniki głosowania, a tym samym – wydarzenia, jakie miały się stać ich udziałem na początku czerwca.

 

Rada Dzieci zajęła się tego dnia specjalnym przedszkolnym menu i uczestniczyła w degustacji posiłków, ale o tej inicjatywie opowiemy Wam niebawem.

Kolejnego dnia wyniki głosowania nad aktywnościami dzieci zaprezentowały kolegom w grupach a panie zadbały o ich ogłoszenie dla całej społeczności przedszkolnej na tablicy w szatni.

Gratulujemy młodym obywatelom wspaniałych decyzji i dziękujemy za zaplanowanie tego twórczego tygodnia!

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 6 czerwca 2016 w erasmus, Spotkania

 

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s