RSS

Centrum Integracji Osiedla – OTWARTE!

24 Czer

Pierwszy dzień lata to doskonała pora na oficjalne otwarcie Centrum Integracji Osiedla Kotarbińskiego – inwestycję zrealizowaną w ramach budżetu partycypacyjnego, do której przedszkole dołożyło swoją cegiełkę aktywności lokalnej…

Jeszcze niedawno w imieniu przedszkolaków prosiliśmy mieszkańców osiedla i rodziny naszych wychowanków o oddawanie głosu w I edycji zabrzańskiego budżetu partycypacyjnego na inicjatywę budowy placu zabaw dla dzieci pełno i niepełnosprawnych. Właśnie dziś nastąpiło oficjalne otwarcie tego wyjątkowego miejsca, były występy, przecięcie wstęgi, przemowy i mnóstwo radości. Ale zacznijmy od początku…

Na uroczyste otwarcie placu zabaw zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy osiedla Kotarbińskiego, dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoły Podstawowej nr 25 im.Jana Pawła II, przedstawiciele Rady Dzielnicy oraz osoby, które zainicjowały i wspierały budowę Centrum Integracji Osiedla. W tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Zabrzu na czele z zastępcą prezydenta miasta – Krzysztofem Lewandowskim. Pan prezydent w swoim przemówieniu pogratulował  mieszkańcom osiedla Kotarbińskiego jedności i umiejętności współdziałania na rzecz ważnej z ich punktu widzenia inicjatywy. Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla – pan Mirosław Maj podziękował wszystkim instytucjom i osobom indywidualnym, których zaangażowanie sprawiło, że marzenie dorosłych i dzieci o barwnej przestrzeni zabawy mogło stać się rzeczywistością.

Swoją opinię na temat atrakcji dostępnych na nowym placu zabaw wyraziły przedszkolaki z grupy Smerfów. Dzieci opowiadały panu Mirosławowi, które urządzenia podobają im się najbardziej. Próbowały także wyjaśnić, jak w bezpieczny sposób można bawić się w tej przestrzeni i jak zadbać o jej wygląd.

Radość z dostępu do nowego placu zabaw małe Smerfy wyraziły śpiewem, tańcem i grą na instrumentach. Pogodną piosenkę „Słoneczko nasze” zaśpiewała gościom Agatka Ziółkowska.

Dziewczynki z wielkim zaangażowaniem i w uroczych strojach kaczuszek zatańczyły „Kaczą Czaczę”.

Małe Smerfy wyśpiewały znaną wszystkim pokoleniom piosenkę „Chociaż mało mamy lat”, w której zapowiedziały, że już wkrótce wyrosną na „wielkiego człowieka”. Dzieci zagrały także na instrumentach perkusyjnych do utworu „Taniec belgijski”.

W końcu nadszedł wyczekiwany czas otwarcia placu zabaw i przekazania klucza dziecięcej społeczności osiedla. Wstęgę uroczyście przecięli: pan prezydent Krzysztof Lewandowski, przedstawiciel Rady Dzielnicy Mirosław Maj, pani dyrektor Przedszkola nr 48 Jolanta Kosczielny oraz przedstawiciel najmłodszych mieszkańców osiedla – „Smerf” Franek wraz z mamą Zuzanną. Koledzy i koleżanki Franka byli z niego bardzo dumni, gdy otrzymał z rąk prezydenta Lewandowskiego prawdziwe klucze do placu zabaw!

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Pani dyrektor Jolanta Kosczielny zwróciła uwagę mieszkańców na znaczenie aktywnego działania społeczności lokalnej na rzecz jej rozwoju, w którym to działaniu istotne jest podmiotowe traktowanie wszystkich jej członków – począwszy od najmłodszych dzieci po seniorów. Ponadto pani dyrektor wskazała na zbieżność lokalnych inicjatyw budżetu partycypacyjnego z realizowanym w placówce projektem Erasmus + „Through democracy to literacy”, w którym duży nacisk kładzie się na świadome uczestnictwo dzieci w codziennym życiu przedszkola i  najbliższego otoczenia, w procesie stawania się aktywnym obywatelem, w atmosferze demokracji i wzajemnego szacunku.

Spotkanie zakończyły dziecięce podziękowania dorosłym zabrzanom za przepiękny plac zabaw , rozmowy z mediami lokalnymi oraz z mieszkańcami. Nie mogło zabraknąć także wspólnego zdjęcia uczestników tego wydarzenia!

Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu tak wielu osób z Rady Dzielnicy Osiedla Kotarbińskiego, instytucji oświatowych, parafii franciszkańskiej oraz rodziców, dzieci będą mogły bez przeszkód cieszyć się z tak pięknego placu zabaw. Dzieci obiecują o ten plac zabaw dbać jak o własne, najukochańsze zabawki!

Relację przygotowała: Anna Krzyżanowska, Katarzyna Janusz

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 24 czerwca 2016 w erasmus, Wydarzenia

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s