RSS

Dzień Kropki 2016

14 Wrz

kropka1Już jutro, 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki – święto wytrwałości i talentów drzemiących w każdym, nawet najmniejszym człowieku.

Inspiracją dla Święta Kropki była książka Petera Reynolds`a „The Dot’, opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, czy tez raczej o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości. Znacie jej historię?

Vashti była nieśmiałą dziewczynką, która twierdziła, że nie potrafi malować. Gdy na lekcji plastyki jej kartka pozostała nietknięta, nauczycielka zachęciła, by postawiał na niej choć niewielki znaczek. „Zobaczysz, gdzie on Cię  zaprowadzi” – powiedziała. Zirytowana Vashti postawiła na środku kartki małą kropkę. Poproszona przez nauczycielkę o podpisanie dzieła powiedziała, że wprawdzie nie umie malować, ale chociaż potrafi się podpisać, zostawiał na kartce swoje imię i opuściła klasę.  Ku swojemu zdumieniu, gdy po raz kolejny weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami i… Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek. Wkrótce wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał jej prace. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła, by coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił – zygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło…

Opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę, niesie przesłanie dla każdego – Zrób pierwszy krok, próbuj. Zobaczysz dokąd Cię to zaprowadzi… 

Kropki Vashti mogą być przykładem da naszych przedszkolaków. One także mają mnóstwo talentów, nawet, jeśli sami uważają, że niczego jeszcze nie potrafią. 

 Będziemy szukać kropek po całej okolicy, łączyć kropki, przyklejać kropki, tworzyć kropkowe mandale, śpiewać o odkrywaniu talentów… Wszystko po to, żeby odkryć swój własny wyjątkowy talent, a potem uwierzyć, że się go naprawdę ma;)

Rodziców, którzy chcą o kropce zaśpiewać z dziećmi, ucząc je tym samym, że „prób nam potrzeba, bo odkryć zdolności inaczej się nie da”, zachęcamy zapoznania się z polskim coverem piosenki na Święto Kropki (piosenka dostępna na kanale You Tube TUTAJ)

Opracowanie: Anna Krzyżanowska
Post opracowano na podstawie artykułu opublikowanego na Blogu Super Belfrów (http://www.superbelfrzy.edu.pl/projektomania/dokad-zawiedzie-cie-kropka/),
którego tekst został zmodyfikowany na podstawie licencji Creative Commons (CC-BY-SA)
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 14 września 2016 w Akcje i kampanie, Informacje

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s