RSS

Pszczoły na warsztatach o … pszczołach!

21 Wrz

Przedszkolne Pszczoły wzięły udział w warsztatach terenowych pt. „Z życia pszczół”  organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu.  

Warsztat „Z życia pszczół” jest jedną z propozycji zajęć przyrodniczych organizowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym przez Centrum Edukacji we współpracy z Wydziałem Oświaty UM w Zabrzu. O pszczołach opowiada dzieciom mistrz pszczelarski Jerzy Wiaterek…

Dzieci dosłownie zajrzały do wnętrza pszczelego ula! Pan Jerzy wyjął z opuszczonego przez owady ula kilka plastrów, zbudowanych przez pszczoły na ramkach czy na zwykłym patyku. Niektóre z plastrów były jeszcze pełen miodu, a inne, choć puste, nadal pięknie nim pachniały.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Każde dziecko otrzymał kawałek pszczelego wosku na własność, dzięki czemu miały okazję poczuć jego wyjątkowy zapach. Najwyraźniej niektórym przedszkolakom zapach  wosku przypominał przepyszne wafelki z kremem, poczuły więc ogromną chęć sprawdzenia jego smaku…

Tyle ciekawostek o pszczołach usłyszeliśmy! O królowej karmionej pszczelim mleczkiem, o robotnicach i trutniach, pszczelich sygnałach wskazujących innym drogę do pyłku, o delikatnych skrzydełkach owadów i koszyczkach na odnóżach czy pszczelej drzemce… O tym co pszczoły robią, by zimą nie zmarznąć, i co robią wiosną, by nie zaśmiecać swojego domu. Pan Jerzy nauczył nas też, jak zachować się, gdy pszczoła lata obok nas – zamknąć usta, zasłonić oczy i powoli oddalać się do mamy!

Nadszedł czas, aby stanąć z pszczołami oko w oko. Pan Jerzy odsłonił dwa ule pokazowe, w których dzieci odnajdywały królową i podglądały, jak pszczoły uwijają się w swojej pracy.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Jest coś, co Pszczółki lubią najbardziej! Miód! Nie dziwi więc fakt, że dzieci zlizywały miodek z chrupiących wafelków w tempie ekspresowym, błyskawicznie ustawiając się na nowo w kolejce. Biorąc pod uwagę, że jedna pszczoła w ciągu swojego życia jest w stanie wyprodukować łyżeczkę miodu, musimy przyznać, że wykorzystaliśmy sporo ich poświęcenia i pracy!

Warsztaty o pszczołach pszczółki polecają wszystkim przedszkolakom!
I smacznego!

Relację przygotowały: Anna Krzyżanowska, Natalia Szczygieł

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 21 września 2016 w Odkrywamy, Outdoor, Wycieczki

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s