RSS

Maraton Pisania Listów Amnesty International

29 List

Już w następny weekend mieszkańcy Zabrza będą mogli pomóc osobom narażonym
na łamanie praw człowieka na całym świecie, poprzez udział w Maratonie Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Co roku, w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka , planowany jest na całym świecie Maraton Pisania Listów. W tym roku wydarzenie to odbędzie się już po raz szesnasty – tym razem będziemy pisać 3 grudnia między godziną 9.00, a 19.00 w siedzibie Gimnazjum nr 25 w Zabrzu. W czasie Maratonu piszemy listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dzięki zaangażowaniu się w akcje chętnych ludzi, każdego roku udaje się zmienić sytuację osób, w sprawie których piszemy.

Ważne informacje:

  • Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.
  • Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których możemy w tym roku pisać listy, znajduje się na stronie amnesty.org.pl oraz w wydarzeniu na portalu fb ( zinicjatywy Rady Dzielnicy Osiedla Kotarbińskiego i grupy Pozytywne Zabrze).
  • Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu Pisania Listów w miejscach, w których się on odbędzie – tj. 3 grudnia w Gimnazjum nr 25 w Zabrzu
  • W przedszkolu zapraszamy do pozostawienia napisanego listu w przygotowanej skrzynce, którą w piątek 2.12.16r. o godz. 16:30 odbierze koordynatorka wydarzenia: pani Małgorzata Maj.
  • Jeśli ktoś z Państwa chciałby wspomóc akcję poprzez dostarczenie znaczków pocztowych (w dowolnej ilości i o dowolnej wartości), które zostaną użyte do wysłania listów napisanych przez uczestników Maratonu, prosimy o ich zakup i wrzucenie w kopercie do skrzynki w przedszkolu.

Jak napisać taki list?

  • Warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International.
  • Znajomość języków obcych nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, aby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.
  • Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się  – tzn. cenne jest, gdy napiszemy, kim jesteśmy. Wówczas list będzie bardziej autentyczny. Można też skorzystać z gotowych wzorów listów zamieszczonych na stronie amnesty.org.pl

 Relację przygotowała koordynatorka akcji na terenie przedszkola: 
Monika Mazur – Wdowska 

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 29 listopada 2016 w Akcje i kampanie

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s