RSS

Zimowe spotkanie z Erasmus +

18 Sty

W dniach 12-18 stycznia Przedszkole nr 48 z Oddziałami integracyjnymi w Zabrzu gościło koordynatorów i przedstawicieli placówek partnerskich projektu Erasmus+ „Through democracy to literacy”.

Projekt Erasmus+ „Through democracy to literacy” („Przez partycypację do kompetencji językowych”) realizowany przez nauczycieli przedszkoli z Polski, Hiszpanii, Islandii i Słowenii porusza zagadnienia uczestnictwa dzieci w procesie nabywania wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji językowej, matematycznej i społecznej.

W odróżnieniu od zorganizowanego w listopadzie 2015 roku szkolenia dla nauczycieli (Short-term teachers training) polegającego na dzieleniu się dobrymi praktykami o charakterze metodycznym i wychowawczym, odbywającego się kolejno w każdym z partnerskich przedszkoli – spotkanie koordynatorów (Transnational meeting) ma na celu planowanie działań i analizę postępów realizowanego projektu, dyskusje pedagogów nad poruszanymi w nim zagadnieniami czy opracowywanie raportów oraz materiałów upowszechniających.

W czasie pobytu w przedszkolu partnerzy z Islandii, Hiszpanii i Słowenii wspólnie z przedstawicielką zabrzańskiego Wydziału Oświaty panią Barbarą Szuran oraz nauczycielami przedszkola rozstrzygnęli dwa konkursy projektu – „Kot Gaudiego” oraz „Chciałbym/chciałabym być…”. Wręczenie nagród w obu konkursach miało miejsce podczas uroczystości, na którą dzieci zostały zaproszone wraz ze swoimi rodzicami.

Goście zwiedzili przedszkole, dostrzegając liczne zmiany inspirowane projektem „Through democracy to literacy…”, jakie nastąpiły od czasu ich ostatniej wizyty – obejmujące nowe sale terapeutyczne, warsztat pracy twórczej ReMiDa i ścianę kredową, kąciki do aktywności manipulacyjnych i swobodnych, systemy motywacyjne czy arkusze ewaluacyjne dla dzieci.

Z zainteresowaniem przyglądnęli się Metodzie Dobrego Startu realizowanej w najmłodszej grupie Skrzatów w ramach działań rozwijających kompetencje językowe. I oczywiście – jak na nauczycieli przedszkoli przystało – z zaangażowaniem włączyli się w rozmowy i zabawy z naszymi wychowankami, dając im przy tym okazję do bezpośredniego zetknięcia się w różnorodnymi językami europejskimi.

Do naszego przedszkola wnieśli sporo radości i swoich zwyczajów, także tych, dzięki którym rodzice odwiedzający przedszkole w zimny zimowy poranek mieli okazję umilić sobie drogę do pracy ciepłą islandzką kawą…

W ramach zajęć fakultatywnych i czasu wolnego nasi partnerzy mieli okazję doświadczyć piękna przyrody w sprzyjającej im zimowej odsłonie, wysłuchać koncertu Filharmonii Zabrzańskiej, zwiedzić wystawy Muzeum Śląskiego, spojrzeć na nasze miasto z Szybu Maciej czy odwiedzić pobliską szopkę w kościele franciszkanów… W drodze powrotnej do domu zwiedzili także Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz zabytki Krakowa.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Relację przygotowała: Anna Krzyżanowska

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 18 stycznia 2017 w erasmus

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s