RSS

Panie i Panowie – pies we własnej osobie!

08 Kwi

28 marca grupa Kropek gościła w swojej sali wyjątkowych, bo czworonożnych gości – Lorda i Maksa oraz ich opiekunki Marię i Magdalenę Solorz. Dzięki ich uprzejmości mogliśmy uczestniczyć w prawdziwych zajęciach dogoterapii – kynoterapii. Było to dla nas nowe doświadczenie i ogromne przeżycie!

Lord – czarny dwuletni labradorek, uzyskał status psa terapeuty I stopnia. Certyfikat oraz jego usposobienie pozwala nam uatrakcyjniać dzieciom pobyt w przedszkolu oraz wspomagać ich rozwój i edukację. Lord jest doskonałym motywatorem, świetnie potrafi zachęcać dzieci do pracy, szybko nawiązuje więź dziecko – zwierzę, wpływa na pobudzenie zmysłów i na poprawienie komunikacji. To tylko niektóre pozytywne zalety kynoterapii.

Maks –  czekoladowy siedmiomiesięczny labradorek, który niedawno otrzymał tytuł psa terapeutycznego. Jest na początku swojej kariery, chodzi już na zajęcia do szkół podstawowych i przedszkoli.

Zanim pieski pojawiły się w naszej sali, należało ją do tego przygotować. Dywan zniknął z naszej podłogi, a na środku pojawiły się specjalne posłania dla zwierząt oraz pudełka z „psimi” zabawkami.

Potem przyszedł czas na przywitanie się z naszymi gośćmi. Po krótkiej prezentacji oraz wytłumaczeniu zasad jakie obowiązywać miały podczas trwających zajęć, pieski podchodziły do każdego dziecka  i witały się z nim:

Kolejnym krokiem było pokazanie, jakie polecenia wykonują nasi czworonożni terapeuci. Lord oraz Maks z prawdziwą dumą prezentowali, jak podają łapę oraz reagują na polecenia „proszę”, „dziękuję” lub wyrażenia „dzień dobry”.

Następnie każda chętna osoba mogła sama spróbować wydawania poleceń lub podawania pieskom przysmaków. Naszym Kropkom to zadanie sprawiło wiele radości:

Przyszedł czas na terapeutyczny pokaz psich sztuczek. Lord zaprezentował nam obroty, podskoki i inne ciekawe ćwiczenia. Następnie każde z dzieci miało okazję samodzielnie wykonać każdą ze sztuczek, idąc za przykładem naszego czworonożnego przyjaciela:

Po wszystkich ćwiczeniach i wygibasach, Kropki dowiedziały się, czego pieski potrzebują, aby być zadowolonymi i szczęśliwymi. Pani Maria wybierając Hanię na swoją asystentkę, pokazała i opowiedziała nam, co potrzebne jest Lordowi i Maksowi w codziennym życiu. Dowiedzieliśmy, np. że psy tak jak my myją zęby! Każdy z nas zobaczył też psie zabawki, przybory higieniczne, czy książeczkę zdrowia:

Na zakończenie każde z dzieci otrzymało na pamiątkę specjalną naklejkę z wizerunkiem  Lorda. My również chcieliśmy podziękować pieskom za wspaniałe zajęcia, dlatego też w prezencie od nas zwierzaki dostały psie smakołyki.

Zajęcia te przyniosły dzieciom bardzo dużo korzyści i poszerzyły ich wiedzę dotyczącą, np. prawidłowej opieki nad zwierzętami.  Pani Maria i Magdalena Solorz wytłumaczyły nam, dlaczego dogoterapia jest tak pomocna w prawidłowym rozwoju dzieci: „Terapia z udziałem psa opiera się na założeniu, że kontakt z psem przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, przynosi radość i chęć do życia, poprawia samopoczucie, ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Zajęcia kynoterapeutyczne poprawiają komunikację i rozwój mowy, stymulują ruch i aktywność. Dają możliwość okazania uczuć, wytwarzają swoistą więź : człowiek- zwierzę. Pobudzają zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, węchu.”

Mamy nadzieję, że Lord i Maks jeszcze kiedyś nas odwiedzą. Może poznamy jakiś nowe sztuczki?

Relację przygotowała: Anna Ryrych, Katarzyna Kempara, Dominika Mzyk

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 8 kwietnia 2017 w Informacje, Spotkania, Terapeutycznie

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s