RSS

BEZPIECZNIE W SIECI

Internet stał się bardzo rozpowszechnionym elementem współczesnego świata – wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić bez niego życia. Nic w tym dziwnego, gdyż „wynalazek” ten służy nam do rozmaitych celów: pracy, nauki, twórczości, komunikacji i rozrywki, a używany jest zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

Internet jest bardzo atrakcyjnym środowiskiem dla większości dzieci, nawet tych w wieku przedszkolnym. Głównym powodem tego zainteresowania jest możliwość łatwego i szybkiego dostępu do rozrywki.

Sieć jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę oraz pracę. Jest kompendium wiedzy – ogromną encyklopedią zawierającą wiedzę na każdy temat, zawiera informacje z każdej dziedziny – od rozrywki po literaturę i sztukę. Rozwija zainteresowania – np. poprzez liczne grupy tematyczne i dyskusyjne. Tu internauci mogą wymieniać się informacjami na temat różnych dyscyplin sportowych, ciekawych tras turystycznych, fani muzyki mogą dyskutować o ulubionych wokalistach. Pomaga on w nauce języków – przez Internet mamy dostęp do stron utworzonych w obcym języku. Osoba ucząca się języka angielskiego ma możliwość sprawdzenia i pogłębienia umiejętności posługiwania się nim, czytając informacje na stronach anglojęzycznych. Internet daje możliwość zapoznawania się ze sztuką, stwarza możliwość słuchania muzyki, oglądania filmów, bajek. Często zastępuje telefon – daje możliwości rozmowy z użytkownikiem sieci o każdej porze dnia i nocy, stwarza możliwość najszybszego wysyłania i odbierania poczty.

Świat wirtualny może stać się jednak także niebezpiecznym narzędziem, szczególnie w nieodpowiedzialnych lub nieświadomych rękach. Może rozpowszechniać lub przekazywać niebezpieczne treści, czyli materiały, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój i psychikę dziecka.

Globalna sieć stwarza wiele nowych możliwości, szans i korzyści, jednak jej niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść za sobą wiele zagrożeń.

Do najpowszechniejszych zagrożeń, na jakie narażone jest dziecko zaliczyć możemy: zetknięcie z materiałami zawierającymi przemoc, dostęp do treści pornograficznych, kontakt z pedofilami lub internetowymi oszustami, uzależnienie od Internetu, czy lekkomyślne udostępnianie informacji obcym osobom.

Rolą dorosłych, jest zadbanie o to, by chronić dzieci przed tym, co jest dla nich szkodliwe. Należy pamiętać, że nie ma lepszej ochrony dla dziecka niż mądra, troskliwa opieka rodziców, objawiająca się także poprzez cierpliwe wyjaśnianie zjawisk występujących w wirtualnym świecie, jasne stawianie zasad obowiązujących podczas korzystania z jego zasobów i co najważniejsze – budowanie wzajemnego zaufania.

Drogi rodzicu istnieją zasady, które pomogą ci w sposób bezpieczny wprowadzić dziecko w świat Internetu. O to kilka z nich:

   
Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci. Zasady muszą być adekwatne do wieku dziecka: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
Bądź obok dziecka, kiedy surfuje po Internecie.

 

Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu, jest wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko, zwłaszcza małe, trafi na treści nieprzeznaczone dla niego. Swoją obecnością i bliskością dajesz dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które natrafia w sieci. Naucz dziecko odróżniać wiarygodne źródła i fakty od informacji nieprawdziwych. Przekonaj dziecko, że nie każda osoba spotkana w sieci jest warta zaufania. Naucz dziecko, by samo nie rozpowszechniało fałszywych wiadomości, zwłaszcza dotyczących innych ludzi.
Naucz dziecko chronić prywatność. Jeśli zgadzasz się, by dziecko angażowało się w znajomości internetowe, naucz je chronić informacje na swój temat (wiek, adres, numer telefonu) ale i ograniczonego zaufania do osób, które natarczywie lub podstępnie chcą się z nim zaprzyjaźnić.
Przekonaj dziecko aby konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Uświadom dziecko o konsekwencjach bezmyślnego umieszczania zdjęć, filmów, wpisów. Pamiętaj że coś co raz trafiło do sieci, pozostaje tam na zawsze.
Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Zainstaluj  na komputerze dziecka zaktualizowany program antywirusowy i zaporę sieciową. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej. Pokaż swojemu dziecku Katalog BeSt, a na pewno znajdzie tam zajmujące serwisy. Na pewno zainteresuje je również strona Sieciaków.
Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku. Każda gra powinna mieć informacje jakie treści są w niej zawarte oraz od jakiego jest wieku- kontroluj to!

Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!

Również rodzice często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Internecie, publikując na swoich stronach lub w serwisach społecznościowych zdjęcia swoich dzieci, nie zważając, że mogą one trafić do nieodpowiednich osób. Bezkrytyczne zamieszczanie w Internecie  zdjęć dzieci np. podczas kąpieli, to niepotrzebne wystawianie dzieci na ryzyko.

Podobnie rzecz się ma ze zdjęciami niemowlaków – czy na pewno chcesz, by za kilkanaście lat przyszły szef  Twojego dziecka widział je na zdjęciu zabrudzone kremem z marchewki  lub ubrane w pieluszkę?

Internet jest skarbnicą wiedzy, lecz należy pamiętać by korzystać z niej mądrze!

***

            Zachęcam wszystkich rodziców do zapoznania się ze stronami wspomagającymi edukację dzieci poruszających się w świecie wirtualnym.
Pomogą one w głębszym zrozumieniu praw Internetu oraz pomogą w edukowaniu dzieci i dostępu do bezpiecznych źródeł.

sheeplive.eu – strona zawiera filmiki dla dzieci  koncentrujące  się na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, w szczególności zaś na zagrożeniach związanych z Internetem, telefonami komórkowymi oraz nowymi technologiami. Filmiki znajdujące się na stronie służą jako narzędzie edukacyjne dla dzieci. w zabawny sposób pokazuje nieodpowiednie zachowania, a dorosłym daje możliwość zapoznania się z problemem.

sieciaki.pl – Serwis internetowy dla dzieci  poświęcony tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Na stronie znajduje się Katalog BeSt w którym zawarte są interesujące strony,  gry dla dzieci i informacje dla rodziców.

http://brpd.gov.pl/sites/default/files/komputer_i_internet_w_domu.pdf – Vademecum dla rodziców.  Komputer i Internet w domu. Publikacja dla rodziców zawierająca informacje na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją
„Komputer i Internet w domu. Vademecum dla rodziców” 
Jest to wspólna publikacja Biura Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

komputer_i_internet_w_domu dziecko w sieci

(źródło: strona internetowa Rzecznika Praw Dziecka: https://brpd.gov.pl/ksiazki-informatory-poradniki/komputer-i-internet-w-domu-vademecum-dla-rodzicow)

Ważne adresy i telefony:

  • www.helpline.org.pl— jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko padło ofiarą internetowego przestępcy lub nie wiesz, jak zareagować na jakąś sytuację dotyczącą Twojego dziecka związaną z Internetem (tel. 800 100 100).
  • www.dzieckowsieci.fdn.pl— informacje o zagrożeniach w sieci.

Artykuł powstał na bazie materiałów opublikowanych w Internecie.

opracowanie: mgr Monika Wrona

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.