RSS

UPOWSZECHNIANIE MOBILNOŚCI KADRY

WIZYTA STUDYJNA
„IMPROVING SCHOOLS AND EDUCATIONAL SYSTEMS THROUGH COOPERATION”
uczestnik: mgr Jolanta Kosczielny

W maju 2014 roku, jako dyrektor naszego przedszkola i reprezentantka ze strony polskiej, uczestniczyłam w programie „Wizyty studyjne” organizowanym dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Wyjazd do Norwegii organizowany był ze środków unijnych. Podczas wizyty odbywającej się pod hasłem „Improving schools and educational systems through cooperation” (Udoskonalanie szkół i systemów edukacyjnych poprzez współpracę), przedstawiciele 14 państw mieli okazję obserwować organizację pracy w szkołach norweskich. Obserwacje i dyskusje panelowe nad norweskimi rozwiązaniami organizacyjnymi oraz przykładami płynącymi z innych krajów miały za zadanie inspirować uczestników do wprowadzania ewentualnych zmian czy udogodnień we własnych placówkach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Prezentacja do pobrania:wizyta studyjna 2014

Największym zaskoczeniem było dla mnie obserwowanie dzieci, które od przedszkola po uniwersytet chodzą po szkole bez obuwia, na bosaka, w skarpetkach. Ogrody przedszkolne obficie obłożone skałami, liny rozpięte między drzewami, miejsce na grill i ognisko, i wreszcie przedszkolaki wyposażone w piły i noże aby przygotować gałęzie na ognisko, to zaskakujące – jak bardzo inne , różniące się od naszego wyobrażenia o wychowaniu przedszkolnym.

Deklarowana chęć współpracy wizytowanych przedszkoli w przyszłym roku szkolnym na pewno przybliży naszym dzieciom obraz zabaw, przedszkolnych zajęć rówieśników z Norwegii.

MOBILNOŚĆ INDYWIDUALNA
„LIKE Landscape – Inspiration – Knowledge – Education”
kurs Outdoor Education, Linkoping University, Szwecja
uczestnicy: mgr Anna Krzyżanowska, mgr Beata Kossowska

W dniach 21-25 października 2013 roku dwie nauczycielki naszego przedszkola – pani Anna Krzyżanowska i Beata Kossowska uczestniczyły w międzynarodowym kursie w ramach Mobilności Szkolnej Kadry Edukacyjnej programu Comenius.
Kurs „LIKE: Landscape – Inspiration – Knowledge – Education” ((Krajobraz – Inspiracja – Wiedza – Edukacja) realizowany na Uniwersytecie Linkoping w Szwecji poruszał tematykę Outdoor education, to jest uczenia się sytuacyjnego w kontakcie z przyrodą. Udział nauczycieli w kursie był odpowiedzią na poszukiwanie metody pracy łączącej koncepcję uczenia się poprzez działanie z potrzebą wszechstronnego rozwoju dzieci w środowisku społeczno- przyrodniczym.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Prezentacja do pobrania: LIKE – Mobilność indywidualna

Oto jak uczestniczki kursu opisują swoje doświadczenia:

„Koncepcja outdoor education zakładająca realizację treści programowych na świeżym powietrzu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych jest w pierwszej chwili zadziwiająca. Widok szwedzkich przedszkolaków biegających po placu zabaw w strugach deszczu, przeszczęśliwych, skaczących bez skrępowania po kałużach i częstowanych przez wychowawcę ciepłą herbatą daje pedagogowi „do myślenia”. Tożsame doświadczenia zajęć realizowanych przez nas w słońcu lub chłodzie, ciemności czy deszczu, dały nam odczuć, że w działaniu warunki te nie mają większego znaczenia. Liczy się to, co przeżywamy, i czego się uczymy, „bawiąc się” z innymi i samodzielnie poszukując inspiracji w tym, co nas otacza. Praktyczne ćwiczenia w terenie ukazujące przykłady aktywności kształtujących konkretne umiejętności i wiedzę uczniów przekonały mnie, że ich nabywanie w kontakcie z najbliższym środowiskiem naturalnym jest nie tylko przyjemniejsze, ale może dać większe efekty, wyzwalać kreatywność i sprawiać niesamowitą radość wychowankom.
Dodatkowym „bonusem” kursu była dla mnie obecność w miejscach związanych z postaciami literackimi wykreowanymi przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren. Edukacja inspirowana jej literaturą –zajęcia edukacyjne, w których towarzyszy nam Emil ze Smalandii, Pippi czy Ronja – córką zbójnika – jest wyjątkowa. Spoglądać na charakterystyczne brunatne domki dzieci z Bullerbyn czy strugać drewnianego ludzika w drewutni Emila – bezcenne!”

Ania Krzyżanowska

„Niezwykłym doświadczeniem dla mnie była współpraca w międzynarodowej grupie nauczycieli uczestniczących w kursie oraz z grupą studentów z całego świata, studiujących na kierunku „International Master of Outdoor Education” na Uniwersytecie Linkoping. Wspólne warsztaty, dyskusje i wyjazdy zaznajamiały nas z różnymi kulturami i pomagały szerzej spojrzeć na funkcjonowanie „outdoor education” w innych krajach. Organizatorzy zapewnili zarówno teoretyczne, jak i badawcze podejście do tematu kursu. Z przyjemnością podjęłam się zadania artystycznego podczas kursu, jakim było samodzielne wykonanie makatek z owczej wełny z wykorzystaniem dawnych narzędzi i metod pracy, czy wyzwania kulinarne i organizacyjne w postaci gotowania czy pieczenia na ognisku. Zaskoczyła mnie wynikająca z obyczajowości szwedzkiej otwartość do aktywności ruchowej (stąd wszechobecne w kampusie rowery i wycieczki rowerowe uczestników do wizytowanego przedszkola). Podczas wizyty w szwedzkim przedszkolu realizującym „Outdoor education” poznaliśmy specyfikę planowania pracy, obowiązującą dokumentację, dostępną bazę dydaktyczną zarówno na zewnątrz placówki jak i na zewnątrz. Rozmowy z nauczycielem prowadzącym oraz rodzicami dzieci pozwoliły mi poznać ich opinie na temat efektywności wychowania przedszkolnego realizowanego blisko natury.”

Beata Kossowska

MOBILNOŚĆ INDYWIDUALNA
„ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning”
uczestnik: mgr Anna Krzyżanowska

Opis projektu

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Prezentacje do pobrania:
Mobilność ICT Malta
Upowszechnianie mobilności MSKE

Wyróżnienie w konkursie „EDU Inspiracje 2011” w kategorii indywidualnej

Wyniki konkursu „EDU Inspiracje 2011” organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w kategorii Mobilność indywidualna

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.