RSS

KAMPANIA CPCD

ZAŁOŻENIA KAMPANII CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
I ICH REALIZACJA POPRZEZ AKCJĘ „CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA”

Cała Polska czyta dzieciom to kampania społeczna zainaugurowana przez Fundację „ABC XXI” dokładnie 10 lat temu. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców. Kampania Cała Polska czyta dzieciom zachęca rodziców, opiekunów, nauczycieli i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej dwudziestominutowego czytania swoim pociechom. Idea głośnego czytania  głoszona przez Fundację zyskała  na przestrzeni dziesięciu lat szerokie grono zwolenników – rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, a także władze samorządowe czy znane osobistości i przekształciła się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”.

Prezentacja dziesięcioletnich działań Fundacji (źródło: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl):

Motorem działań twórców kampanii jest potrzeba uświadomienia społeczeństwu fundamentalnej roli czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Badania wykazują, iż codzienne czytanie dziecku (dla przyjemności) zaspokaja wszystkie jego potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny.Czytanie bowiem nie tylko uczy myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, poprawia także koncentrację uwagi, poszerza wiedzę o świecie, pomaga budować poczucie własnej wartości, uczy odróżniania dobra od zła, a przy tym daje dzieciom radość z przebywania z osobami im bliskimi.
Rodzinne głośne czytanie jest także doskonałym sposobem wspólnego spędzania czasu, stanowi pewną inwestycję w przyszłość dziecka, i co bardzo cenne – ułatwia nawiązywanie prawidłowych relacji na linii rodzic – dziecko. Głośne czytanie może mieć charakter rodzinnej zabawy, dając okazję do wspólnego przeżywania emocji i prowokując rozmowy pomiędzy członkami rodziny.  Przynosi dziecku pozytywne przeżycia i pozostawia niezwykłe wspomnienia. Kolejną jego zaletą jest fakt, iż nie wymaga od dorosłych, szczególnego przygotowania, może być przyjemne i inspirujące także dla czytającego, nie wymaga nakładów finansowych (gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami) lub nakłady te są niewielkie (gdy zaopatrujemy się w książki w antykwariatach).

O różnorodnych inicjatywach podejmowanych przez Fundację można przeczytać na stronach internetowych:
Strona Kampanii
Strona Fundacji ABC XXI
Rodzinne Czytanie
Tak Warto Żyć

Warto zwrócić uwagę na „Przewodnik po Dobrych Książkach” oraz „Złotą Listę” Fundacji (Złota lista 2011), na której znaleźć można pozycje książkowe, które zarówno młodsze, jak i starsze dzieci, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą ich język, rozwijają wyobraźnię, motywują do bycia życzliwym, uczciwym, mądrym i odważnym człowiekiem.

Do działań w ramach akcji  Cała Polska Czyta Dzieciom włączają się „Czytające szkoły” i „Czytające Przedszkola” w całej Polsce.  Nauczyciele w placówkach, które wprowadziły codzienne głośne czytanie dzieciom, potwierdzają wzrost zrozumienia tekstów i poleceń wśród swoich wychowanków, poprawę koncentracji, łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost motywacji do nauki i chęci do współpracy, zacieśnienie więzi pomiędzy uczniami a czytającym nauczycielem oraz spadek ilości zachowań aspołecznych.

Nasze przedszkole aktywnie włączyło się w kampanię od samego poczatku. Umożliwiamy przedszkolakom kontakt z literaturą w trakcie codziennych zajęć, podczas których wdrażane są do dbania i szanowania książek. Tworzymy w tym celu kąciki czytelnicze, zachęcamy maluchy do wypożyczania książek z przedszkolnej biblioteki, organizujemy wyjścia do księgarni i bibliotek miejskich oraz szkolnych. Każdego dnia czytamy wybrane bajki, baśnie, opowiadania, wiersze oraz realizujemy programy literackie tj. „Literacki Klucz do uczenia się”. W ramach kampanii CPCD organizujemy liczne konkursy m.in. „Rodzinne recytacje”, „Przegląd teatrzyków”, „Olimpiady literackie”. Corocznie włączamy się w Zbiórkę książek, które następnie przekazujemy bibliotekom i oddziałom szpitalnym. Każdego roku jesteśmy aktywnymi uczestnikami Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom!

Nasi nauczyciele są świadomi korzyści z głośnego czytania dzieciom, wiedzą jednak doskonale, że nikt nie zastąpi maluchom czytającego głośno rodzica. Tylko bliscy, czytając z zaangażowaniem, stwarzają to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie bycia razem, wspólnego przeżywania radości czytania. Dlatego zapraszamy do naszego przedszkola chętnych rodziców, dziadków i innych członków rodziny, aby w ramach „Baśniowych poranków” zechcieli gościć w naszych grupach w celu przeczytania dzieciom wybranej pozycji książkowej. Wychowawcy poszczególnych grup czekają na Wasze propozycje czytelniczo – literackie!

A w swoich domach czytajcie dzieciom.  20 minut dziennie. Codziennie!

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.